2015. 05. 29.

pénteki PEYOTE parádé - Zulu inspiráció

Hosszú sora van annak. Kezdhetném úgy is, hogy hol volt, hol nem volt...

Még 2003-ban hozott a nagylányom egy kottát egy zulu nyelven írt dalocskával, íme:


Mindenkinek nagyon tetszett, sokszor elénekeltük, és ahogy az lenni szokott, addig motoszkált bennem a dolog, hogy többet is meg kellene tudni róla, hogy vadászatra indultam. Na, nem valami sűrű erdőbe, nem is a tágas mezőkre (puska, csapda szóba se jöhet, a gyöngyfűzés kifejezetten fegyvermentes övezetnek számít), hanem a világhálóra.
A Wikipedia - többek között - azt írja róla, hogy egy dél-afrikai himnusz, ami az 1990-es években vált népszerűvé az észak-amerikai templomokban, és a címe azt jelenti, hogy "Menetelünk".
Aztán 2010-ben a névnapomra megkaptam Diane Fitzgerald Zulu Inspired Beadwork című könyvét. Sok érdekes gyöngyfűzési technikát lehet ellesni belőle.
Sokéves vágyam teljesült, amikor tavaly nyáron eljutottunk Jablonecbe a Gyöngymúzeumba. (Minden elismerésem a férjemnek, aki zokszó nélkül bóklászott velem órákon keresztül a termekben, és fényképezte a kincseket, hogy én inkább arra tudjak koncentrálni, hogy memorizáljam a csodás darabokat.) Ott láttam ezeket a zulu "szerelmes leveleket" és más gyöngymunkákat:



Ez az élmény megint továbblökdösött azon az úton, amin már korábban elindultam. Azt már Diane könyvéből tudtam, hogy - akárcsak a magyar népművészetben - a színek és a minták beszédesek, üzeneteket hordoznak, és akik ismerik ezt a "nyelvet" úgy olvasnak belőle, mint mi a napi hírekből.
Tekintve, hogy Dél-Afrika legnépesebb etnikai csoportjáról van szó (mintegy 11 millió főről), elég sokan vannak, akik kódolják, és akik megértik ezeket az üzeneteket. (Aki többet szeretne tudni erről itt is olvashat róla - az 57. oldaltól - angolul tanulóknak bónuszként a szövegértést tesztelő kérdések is vannak a végén).
A formák és színek "adattartalmáról" itt lehet olvasni. Például pozitív értelemben a fekete a házasságra, újjászületésre, a fehér a szerelemre, a tisztaságra utalhat.
Aki tovább szeretne kalandozni, tehet egy virtuális látogatást is a KwaZulu Kulturális Múzeumban. A bal oldalon levő gördítő sávban kiválasztható "Gender roles/Beadwork" (Nemi szerepek/Gyöngymunkák) kiállítás. Már ez az egyetlen terem is megéri, hogy megnézzük.
A sok nézegetés közben kiválasztottam néhány szép képet a Google keresője segítségével, amit ebben a kis filmecskében foglaltam össze (a zenei aláfestést megint a lányom kísérletező kedvének köszönhetem, aki a "Siyahamba" mindegyik szólamát felénekelte egy hangfájlba):



Aki eljutott idáig, most jutalmul megkapja a karkötőmintát, ami ebből a rengeteg hatásból kristályosodott ki:

2015. 05. 22.

pénteki PEYOTE parádé - rombuszok kettesével

A rombuszok száma lehet akár páratlan is, mint itt, párosával a gyöngyök járnak ebben a kétszemes peyote mintában.
Hmmm, a rajzon 4 gyöngyszem tévesen szerepel (én is csak most vettem észre). Megtalálja valaki, hol vannak, és mi lenne a megfelelő helyettük? Ajándékot nem ajánlok fel ugyan a leggyorsabb megfejtőnek, de a dicsőség mindenképpen az övé lesz.

2015. 05. 20.

Továbbgondolt ukrán - lila magatama-virágokkal

Még egy módosítás: a szegély virágai long magatamákkal vannak megbolondítva.



2015. 05. 15.

pénteki PEYOTE parádé - Szerencsét hoz?

Most, hogy a fél ország lottólázban ég, talán időszerű ez a minta. Jessica Kochanowski négylevelű lóheréjét használtam fel hozzá. Hátha szerencsét hoz valakinek.

2015. 05. 12.

Modernizált ukrán nyakék

Az ukrán gyöngygallérok jellegzetessége, hogy a felső szegélyük egy sűrűbb hálóval vagy általuk monasztirszkoe pletyenyie-nek nevezett fűzéstechnikával készült nyakpánt, az alsó részük pedig a fűzés módját illetően inkább egy tászlihoz hasonló.
Természetesen az eredeti darabok esetében szóba se jöhetett semmilyen színjátszós bevonatú gyöngyfajta, sőt csavart szalma sem.
A modernizálás ebben az esetben az alapanyagok választékára vonatkozik, a fűzésmódban semmi újítás nincs.


Ugyancsak eltér a hagyományostól a záródás is, a szokásos megkötős változat helyett gyöngyből fűzött gomb került rá.

2015. 05. 08.

pénteki PEYOTE parádé - Jerry

Úgy két hete a két legkisebb unokámmal töltöttem egy kint borús, hűvös, bent kellemes rajzfilmnézős szombat délelőttöt. Akkor jutott eszembe, hogy miért ne mintázhatnám meg valamelyik kedvencüket. A választásom Tom örök ellenfelére, Jerryre esett. William Hanna és Joseph Barbera bájos figurája már több mint 70 éve szórakoztatja a gyerekeket és felnőtteket, így lehet, hogy egy gyöngyfűző-palánta is örömet szerezhet vele magának vagy akár kisebb testvérének.
A hossza most gyerekméretű, de könnyen igazítható a nagyobbak igényeihez is, csak még egy kis Delica kell hozzá a háttér színéből.

2015. 05. 05.

Virágválasztós dupla csipke

Úgy halottam, hogy dupla csipkét először Oláh Márta készített a hagyományos sárközi gyöngyök mintakincsének felhasználásával. Az utóbbi időben már sok hasonlót láttam, de mindegyik több színnel volt fűzve. Ebben a gallérban a sárközi alapszínek közül csak a zöld kapott helyet, a mintát az azonos színű, de ezüst közepű gyöngyök adják. A modernebb változatok esetében ritkábban alkalmazott szalagos-masnis záródással készült.




2015. 05. 01.

pénteki PEYOTE parádé - Nézd, mily szép az élet!

A gyöngyfűzővel időről időre szembe jönnek inspiráló ötletek.

Egy kép az operációs rendszer háttér-választékából:

 Egy dal (már nem először, ismét köszönet érte a lányomnak):

Természetesen most is minta lett belőle: