2010. 05. 31.

Heuréka!

Aggodalomra semmi ok, a mai mesének semmi köze a vízbe mártott testekhez, és Arkhimédesz sem szerepel benne.
Jó néhány évvel ezelőtt történt, hogy legkisebbik lányomtól, aki akkor még a középiskola padjait koptatta, a születésnapomra kaptam egy saját készítésű nyakláncot. Ezt itt.

Aztán, amikor kezdtem magam beleásni a mintagyűjteményekbe, de még nem volt túl nagy gyakorlatom sem a keresésben, sem a mintaolvasásban, a minta alapján történő fűzésben meg mégannyira sem, ráakadtam ennek a nyakláncnak a mintájára itt. Na, ekkor, a felismerés örömében esett az a bizonyos felkiáltás. Természetesen meg kellett fűznöm a saját verziómat is. Ahol a minta szerint nagyobb gyöngyöt kellett volna beilleszteni, farfalle került. Íme:



2010. 05. 30.

Két mandala medál

Az első deEva újságcikke alapján készült (http://deeva.uw.hu/ oldalon a Minták alcím alatt a 25. Pink mandala), amit ezúton is köszönök Évának. Mivel ennél a darabnál - valamikor tavaly nyár elején - még azt sem tudtam eldönteni, hogy cérnára vagy damilra fűzzek-e egy ilyen medált, cérnával kezdtem és damillal fejeztem be. A tartása így nem az igazi, sőt a szálfeszesség sem, arról nem is beszélve, hogy nagyon kezdetleges gyöngykészletből kellett összeválogatni a hozzávalókat, azért én nagyon szívesen viselem. A minta az újra megfűzendők dossziéjában lapul, és biztos, hogy próbálkozni fogok még vele. A hozzá készült fülbevalót is cérnára fűztem, annak viszont kifejezetten tetszik a lágy esése.


Ez nagyjából ugyanakkor, egy régi, elszakadt tekla nyaklánc gyöngyeiből és akkori gyöngykészletem gazdagnak éppen nem mondható választékából készült. Csak úgy próbálkoztam, hogy mit tudok magamtól összehozni. Nem is biztos, hogy újból meg tudnám fűzni ugyanígy. De már csak azért is eltettem, hogy emlékeztessen a kezdetekre.

2010. 05. 29.

Bordó hematittal, hematit bordóval

Ezt a tászlit a Praktika magazin 2007. novemberi számában megjelent cikk alapján fűztem. Annyit változtattam rajta, hogy a 3 mm-es helyett 4 mm-es csiszoltakat használtam hozzá, így a középső minta kiemelkedik a síkból. Lehet, hogy ezzel túl messzire mentem, de remélem, hogy nem csak nekem tetszik így.



Az ukrán, mint már annyi másik nyakékem, a Decsi-Kiss Marcsi honlapján látottak alapján született. Persze, a kivitelezés még meg sem közelíti az ottani darabokét, de azért igyekszem, hogy előbb-utóbb az is sikerüljön.


2010. 05. 27.

Hétfői kísérletezés

Mivel ezen a héten csak kedden kezdődtek a dolgos hétköznapok, hétfőn még volt időm egy kis játékra. Igazából nem volt semmi megelőző elképzelésem, hogy mit is csináljak, szóval átnéztem a kincses dobozkáimat, hátha felmerül valami megvalósításért kiáltó ötlet. Ahogy válogattam a gyöngyöket, kezdett összeállni a kép, hogy ezekből, bizony, megint gallér lesz...
Az azonos színű, kétféle méretű tekla adta meg az alaphangot, aztán már gyorsan egybegyűlt a "zenekar". Remélem, nem fals a muzsika, amit játszanak.


2010. 05. 24.

Hajcsatok és szemüvegláncok

Két dolog van, ami nagyon szokott zavarni: amikor az arcomba lóg a hajam, illetve amikor nem tudok valamit alaposan megnézni.
Szóval mindenképpen szükségem van hajcsatokra és szemüvegre, meg, természetesen, a szemüveghez láncra, ha már a nyakamban kell hordanom az éleslátási képességemet. Egy darabig mindegyiket külön kis gumi-elemekkel láttam el, amit a szemüveg szárára kell húzni, de ha nem szorítottam meg eléggé, elcsúsztak, ha alaposan megszorítottam, nehéz volt cserélni őket. Rájöttem, hogy ha a gumik egy-egy kis karikával ott maradnak, és a láncok mindkét végére delfinkapcsokat szerelek, akkor ezekkel a problémákkal nem kell szembe néznem.
Általában olyanokat készítek, ami az ékszereimhez illik. Íme néhány közülük:


2010. 05. 23.

Totál metál à la Krassó

Tegnap készült el életem első krassói gallérja, amire már nagyon régen vágytam.
Pihenésképpen kicsit körülnéztem a gyöngyös lányoknál, és hamarosan ráakadtam Pankacs ünnepi játékára. Ahogy ott megígértem, siettem lefényképezni, amit csináltam, de a Napocska nem akart együttműködni velem, így a sárga- és vörösréz fémes csillogása nem lett túl meggyőző a képeken. Amikor sikerül egy jobb képet előállítani, majd kiegészítem vele ezt a bejegyzést.



Minta: Az NLC Gyöngyök fórumon Berjo tette közzé a rajzot, ami alapján fűztem. Köszönöm.

Az ígért kiegészítés - a napfényben készült felvétel:


2010. 05. 22.

Pankacs ünnepel

Ünnepi ajánlatát itt találod.
Panka, ezúton is szeretnék gratulálni Neked, és megköszönni mindig kedves, biztató hozzászólásaidat.

Cellini először, másodszor...

De biztosan lesz harmadszor is. Nagyon jó volt fűzni, de a kezdeti gyöngykészletemből adódóan nem olyan plasztikus, mintha nagyobb lenne különbség a gyöngyök mérete között. A sárga 10/0, 9/0 és 8/0, a zöld 10/0, 9/0 és farfalle gyöngyből készült. Most már van elég különböző méretű, úgyhogy hamarosan újra próbálkozom.


2010. 05. 21.

Áttört gyöngyhurkák

Az áttört gyöngyhurkák is több változatban készültek. Az ekrü-barna azonos méretű gyöngyökből, 5-szemes hálóval.
A hematit-bordó szintén 5-szemes háló, de a csomópontokba került bordók nagyobbak, mint a háló többi része. Ettől csavarodott a minta, de nem sikerült elég egyenletesre.
A fehér 3-szemes hálóval készült, és nagyjából olyan lett, amilyet előre elképzeltem. Kapott is egy óriási medált, ami végül erősen kísérleti példánynak bizonyult. Csak azért mutatom meg, hogy legyen mihez viszonyítani majd - a reményeim szerint bekövetkező :-)) - fejlődésemet.






2010. 05. 20.

Medálok bőrre fűzve

Ma egyszerű medálokat mutatok, amit már sokan megfűztek, persze, mindenki egy kicsit másképp csinálja.
A bordó Ruby mintája alapján, a hozzá való karkötő Marie Cyber "Bracelet maille gourmette"-je felhasználásával készült.
A hold medálhoz Claudia Esteves fázisfotóit vettem alapul. A szett fülbevalója saját próbálkozás, hogy ez se maradjon magányos.




2010. 05. 16.

Erdélyi csipke viharszínekben és napcsalogató sárga gallér

Tulajdonképpen nem is tudom, hogy helyesen erdélyi csipkének vagy sárközi gyöngygallérnak kell-e hívni, mert mindkét elnevezéssel találkoztam már ugyanerre a mintára. Remélem, előbb-utóbb valaki megmondja, hogy melyik az igazi neve, és miért nem jó a másik...
Igaz, nem ma készült, de úgy gondoltam, a mai viharos, borús naphoz illő színe van. Azért bízom benne, hogy hamarosan újra kisüt a nap, így azt sem állhattam meg, hogy ne mutassak egy napcsalogató színűt is, ami saját próbálkozás. A tekla cseppeket nem vittem körbe, hogy hátul ne akadjanak bele a ruha nyakába. Mindkettő fülije kerek drót alapra készült. Még gyűjtögetem az ötleteket, hogy mit lehetne kezdeni az ilyen típusú fülbevaló-alappal, mert az az érzésem, hogy még nem sikerült megtalálnom a legjobb formákat...




2010. 05. 15.

Barna rózsaszínnel

A tászli szintén Decsi-Kiss Marcsi honlapjáról ellesve, a kiegészítők saját próbálkozások. A színválasztás nem biztos, hogy autentikus, de van egy fehér blúzom, aminek barna-rózsaszín a díszítése, és ahhoz kiválóan illik.



2010. 05. 10.

Ugyanaz Törpilla-kékben

Még mindig a gyakorlás jegyében. A részletfotón látszik is, hogy a szálfeszességen van még mit javítani, de szerencsére az eredeti méretében nem is olyan észrevehető.... ;-)



2010. 05. 09.

Étcsoki mézzel

Nagyon szeretem a barna (és általában az úgynevezett földszínek) különböző árnyalatait. Amikor először tévedtem be egy gyöngyös boltba, természetesen, azonnal kellett vennem belőlük jónéhány változatot, a hozzájuk illő kiegészítő színekkel együtt.
A tászlit Decsi-Kiss Marcsi alkotásai alapján, a karit egy portugál nyelvű újságból származó kép és mintarajz felhasználásával, de azt kissé átalakítva fűztem. Sajnos az újság másolata annyira kevéssé részletgazdag, hogy a címét nem sikerült azonosítanom, hiába van ott minden lap alján. A cikk címére (Bracelete Bordado) keresve az Interneten, számos másik karkötő képe és/vagy mintája jött fel, de egyik sem volt azonos azzal, amit az újság közölt, így sajnos csak hozzávetőleg tudok utalni a forrásra.
Gyöngyméretek: 9/0, 8/0 és 6/0. A kásák egymáshoz viszonyított mérete a fülbevalón látszik legjobban. (A kari gombja egy 8 mm-es fazettázott gyöngy.)





2010. 05. 04.

Maiorum gloria posteris lumen est.

Vagyis: Az elődök dicsősége fény az utódok számára. Így van ez akkor is, ha a kapcsolat manapság nem annyira közvetlen, mint ahogy a rómaiak korában volt a mesterek és tanítványaik között.

Többen kérték a diagonál csíkos nyakpánt mintáját. Tavaly ősszel monitor előtt ülve gyakoroltam be, így, gondoltam, az lesz a legegyszerűbb, ha megkeresem az eredeti forrást, és azt adom meg, hiszen nem én találtam ki a mintát, hanem (ahogy azt jeleztem is) Decsi-Kiss Dorkánál láttam.
A linket meg is találtam, azonban az oldal már nem hozzáférhető. Tekintettel arra, hogy a közzétevő valamely okból úgy gondolta, hogy visszavonja a nyilvánosságra hozott fotókat, ezt tudomásul kell venni. Ezért úgy gondolom, az a leghelyesebb, ha ismét megköszönve, hogy lehetőségem volt ellesni az alkotótól, a keresési eredményt mutatom meg, hátha ezzel is sikerül elősegítenem a továbblépést, a kapcsolatfelvételt az alkotó és "közönsége" között.


További jó gyöngyfűzést kívánok mindenkinek, remélve, hogy aki szeretné megtanulni a mintát, megtalálja a módját. Természetesen, ha nyilvános minta felhasználásával készítek valamit, ezután is meg fogom adni a lelőhelyet.

2010. 05. 03.

Még mindig az ismétlésnél maradva

A Decsi-Kiss Dorka fázisfotóiból tanult diagonál csíkos minta tálcán kínálta a variációs lehetőségeket, és én élveztem, hogy egy-egy pici módosítás egészen más karaktert ad az ékszernek. Persze, ha egy kis napsütés is besegít, az sem baj...





Ráadásul ez a minta hozta meg azt a sikert, hogy valaki megkérjen, hogy kifejezetten neki készítsek valamit, az ő elképzelése alapján. A "megrendelő" - az anyukám - választotta ki a színeket és a mintaváltozatot is. Remélem, hogy még sokáig fogja viselni erőben, egészségben.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...