2013. 12. 27.

Pityegő galáris

A kaláris (kláris, galáris) általános értelemben gyöngysort jelentett. Vidékenként és életkoronként változó alapanyagú, sorszámú kaláris tartozott az ünnepi, ritkábban a hétköznapi viselethez. A gyöngyszemeket vásárban, búcsúban súlyra mérve vették, és a gyöngysorokat házilag, a helyi divatnak megfelelően készítették. Az egyes területeken más-más méretű gyöngyöket kedveltek. Például a  palócok többnyire az apróbbakat, a sokacok a nagyobbakat részesítették előnyben.

A kislányoknak természetes anyagokból, a nagyobbaknak korallból, gránátból, dunántúli gyertyaöntő kisiparosok által készített üreges, vékony falú, kb. 1 cm átmérőjű gömbölyű viaszgyöngyökből, a felnőtteknek a drágább "gyári" üveggyöngyből készítették. A XIX. században Csehországból származó fújt üveggyöngyöket használtak. A XX. században ezt felváltották a tömör öntött üveg- és porcelángyöngyök, a különböző csiszolt és kristálygyöngyök.

A színük is beszédes volt: a fiatal lányok leginkább a pirosat kedvelték, a menyasszonyi ruhákhoz a fehérek váltak általánossá, de a gyászoló idősebb palóc asszonyok inkább kék vagy zöld gyöngysorokat viseltek. 

Ugyancsak vidékenként változott az is, hány soros kalárist készítettek. A polgárosodottabb Dunántúlon inkább csak 2-3 sorosat használtak, míg a Dunától Keletre inkább az 5-6 soros volt az elterjedtebb, de a palócoknál nem volt ritka, hogy 20-30 sorosat is felvettek. Az egyszerre viselt gyöngysorok végét gyakran összedolgozták 1-1 rongypántra vagy párnácskára és az arra varrt  hosszan lelógó pántlikával, vagy a XX. század elejétől kapoccsal rögzítették a nyakon. Az alsó gyöngysor közepén lehettek csüngők: művirágok, fémdíszek vagy pénzdarabok (ez utóbbit lázsiásnak hívták). Hagyományosan szorosan a nyakhoz simultak az azonos hosszúságú gyöngysorok, de ha nagyon széles volt a nyakék, az alsó sorok fokozatosan egyre hosszabbak voltak, és tömött félkörben omlottak le a mellre.

A matyó viselet dísze volt a sárközihez hasonlóan hálósan fűzött (mezőkövesdi) pityegő galáris, melynek egy  félévszázadosnál is régebbi példánya a Néprajzi Múzeum gyűjteményében is megtalálható.

Ezt a "tanuló" galárist még a nyári szálkai táborban készítettem







2013. 12. 04.

Lila csiperke óriásgombos záródással

Az idei szálkai tábor "termése". A záródásáért egy aránytalanul nagynak tűnő gomb felelős. De arra gondoltam, hogy mi van akkor ha valaki allergiás a fémkapcsokra, és valamiért nehezen boldogul egy apró gombos záródással. A tesztek során arra jutottam, hogy ezt talán akkor is egyedül fogom tudni felvenni, amikor már nagyon öreg leszek és "nem akarnak majd olyan jól szót fogadni az ujjaim", mint mostanában...


 

2013. 11. 30.

Kockázatok és mellékhatások

Kedves Olvasóim!

Az a blogbejegyzés, ami korábban itt volt látható - némi ráncfelvarrás után - új helyre költözött, itt olvasható: Nemesházi Gyöngymanufaktúra.

Dear Readers!

 The blog post, which was previously shown here - after a little facelift - moved to a new location, can be read here:
Nemesházi Gyöngymanufaktúra.

2013. 11. 19.

Egy kis bolondság - 5. variáció - Da Capo al Fine

És most vissza az elejére - ismét egyszínű változat, de most csak a minta egy része. Nekem így is nagyon tetszik.
Gondolom, bőven lehetne még folytatni a sort. Da Capo al Fine, írhatta volna Coco a minta végére, ha rajzok és leírás helyett kottázta volna...  Tényleg, legalább annyi örömöt okozott a különböző változatok megfűzése, mint egy jól sikerült zenedarab meghallgatása más-más előadók tolmácsolásában.
Most eddig tartott a lelkesedésem, de, természetesen, ez nem zárja ki a későbbi folytatás lehetőségét.



Köszönöm, Coco. Merci beaucoup, Coco.

2013. 11. 18.

Egy kis bolondság - 4. variáció

Ahogy a híres zenebohóc, Eötvös Gábor mondta: Van máásik!
Még mindig tart a lendület, most éppen jeges-bronzos változatban.
Köszönet érte Coconak! Merci beaucoup, Coco.




Frissítés 2014. 05. 17-én: aki szeretné megvásárolni a mintát, itt megteheti.

2013. 11. 17.

Egy kis bolondság - 3. variáció

Ha lúd, legyen kövér (legalább így Márton nap táján...). Minél többször fűzöm, annál jobban tetszik.
Köszönöm, Coco, Merci beaucoup, Coco.







Frissítés 2016. 09. 21-én: aki szeretné megvásárolni a mintát, itt megteheti.

2013. 11. 16.

Egy kis bolondság - 2. variáció

Az első változat elkészülte után úgy éreztem, ez a minta folytatásért kiált. Így aztán egy picike módosítással már fűztem is a következőt.
Coco, ez a kis bolondság megbolondított... Coco, this "petite folie" made mi mad...





Frissítés 2016. 09. 21-én: aki szeretné megvásárolni a mintát, itt megteheti.

2013. 11. 15.

Egy kis bolondság - 1. variáció

Tavaly október végén lepett meg Coco azzal, hogy megküldte Petite Folie nyakékének mintáját, melyet a Perles Dent' Elles 11. barátságos versenyére  (kihívására) készített. 
Nagyon boldoggá tett vele. Bár a versenyből akkor kimaradtam, azt megígértem Coconak, hogy megfűzöm, és amint készen leszek, megmutatom. Nagyon hálás minta. Mostanra többféle variációban megfűztem. Íme az első:





Coco, nagyon köszönöm a kedvességed! - Merci beaucoup pour votre gentillesse, Coco!

Frissítés 2016. 09. 21-én: aki szeretné megvásárolni a mintát, itt megteheti. 

2013. 11. 11.

Tilás történet három fejezetben - Áginak szeretettel

Első fejezet:
Még júliusban volt egy nagy családi esemény, amikor egy saját készítésű tilás nyakék volt rajtam. Anyukám unokaöccsének a lánya - Ági - alaposan megnézte, és azt mondta, hogy szeretne egy ilyet, lehetőleg karkötővel kiegészítve, de más színben.
Mivel a kedvenc színe a narancs, és a kedvenc ásványa a karneol, valami ennek megfelelő színvilágot szeretett volna hozzá.


 Második fejezet:
Gyorsan végigpörgettem magamban, hogy milyen gyöngyeim vannak otthon a kívánság teljesítéséhez, és kicsit félve mondtam igent a kérésre, mert igazából el sem tudtam képzelni, mit fogok kihozni belőle.
Sokáig töprengtem, válogattam, ami hiányzott, azt beszereztem, aztán újra félretettem az egészet, mert még mindig bizonytalan voltam benne, hogy tényleg jó lesz-e. Végül csak elszántam magam a megfűzésére. Ezek készültek:



Harmadik fejezet:
Minden előzetes félelmem ellenére úgy megtetszett az Ági által javasolt színkombináció, hogy magamnak is csináltam egy hasonlót. Az csak egy nem várt ráadás, hogy amikor felveszem, mindig eszembe jutnak azok a távol élő családtagok is, akikkel csak nagyon ritkán van alkalmam találkozni.


Tartalomjegyzék helyett:
Itt pedig a három nyakék egy közös képen:


Nos, Ági, mit szólsz? Ilyesmire gondoltál? Remélem, azt sikerült megvalósítanom, amit elképzeltél.

2013. 11. 10.

Őszbe csavarodva

Vagy inkább egy ősz becsavarodva?

A medál alapjául szolgáló napocskás üvegkavicsot már vagy két éve őrizgettem. A barna teklák alapozták meg végül az ötletet, hogy mit is kezdjek vele.





2013. 11. 08.

2013. 11. 01.

Ukrán tulipános - nyár

A hőségriadó fokozatainak színei jelennek meg a mintában. Igaz, az idei nyáron már régen túl vagyunk, de minden nappal közelebb lesz a következő.



2013. 10. 26.

Ukrán tulipános - tavasz

A színei nem annyira egy tulipánokkal teli virágágyás tarkaságára, mint inkább egy hársfára emlékeztetnek, ahogy a halványsárga virágok megbújnak a világoszöld levelek között, de talán nemcsak én érzem benne a tavasz hangulatát.




2013. 10. 23.

Ukrán tulipános - tél

Még valamikor februárban láttam Jutka blogjában egy nyakéket, ami nagyon megtetszett. Engedélyével elkészítettem a saját variációimat. Íme az első:


 


Köszönöm, Jutka, élvezet volt fűzni!

2013. 10. 22.

Újmódi gyöngyök egy régimódi mintában

A "kis virágos" az egyik legkedvesebb gyöngygallér-mintám. Ki kellett próbálnom twin gyöngyökkel is.




2013. 10. 20.

Azsúros virágmézes

Sirokiné Terike mintája Oláh Márta közvetítésével ragadott magával. Ez  már a második színváltozat. A méz nemcsak az őszi meghűlések kúrálására, de a lelkek melengetésére is kiválóan alkalmas...




2013. 10. 19.

Sávok és pettyek - v. 2.0

Továbbgondolva az első verziómat, egy másik színkombinációval ugyanaz:







Az ötletért még mindig Celtet illeti a köszönet. Merci beaucoup, Celt!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...